Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

28 września, 2022 Off By admin
Mamy XXI stulecie oraz zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mnogość kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna produkcja odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami oraz recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu awantura w BBC News… wykaz ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero świeżo (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze środowisko tudzież śledzić oszacować wpływ człowieka tudzież jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są nieustannie w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, ażeby okroić nasze problemy, „recykling naszych odpadów i zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, kto być może http://www.zuchowicz.eu podmienić różne niezrównoważone a kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne nuże od czasu jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, a barczysty się tanie i przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od czasu opakowań po budownictwo, oraz jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości zaś integralności strukturalnej, i plus umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – prawdopodobnie istnieć apiać wykorzystana czy też poddana recyklingowi w zależności od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość natomiast brak elastyczności – artyzm aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, iżby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie natomiast przemysłowych operacjach nawijania. W zależności od momentu zastosowania tudzież funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie i tuby mogą istnieć zaprojektowane tak, żeby uzyskać http://www.kacperek.eu żądany rozmiar, hart a koherencja dla wielu zastosowań przemysłowych tudzież budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo z faktu, iż wigor papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego zastosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, przez wzgląd ogromnie wydajnej tudzież pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie produkować tekturowe tuby, które są celowo zabezpieczone przedtem przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność zaś siła strukturalną, które spełniają wymagania tudzież pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tej chwili szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych ewentualnie półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze oraz rozrywkowe, domy, schroniska, i nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów i podobnych konstrukcji.

Chociaż w tej chwili dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu oraz zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów i rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie zapewnić budowę tanich tudzież zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie spełnić wymagania światowe zapotrzebowanie na tanie usługi budowlane mieszkaniowe oraz konstrukcje.